Spermidinas - natūralus senatvės atitolinimas
Šiame straipsnyje aprašomos spermidino savybės ir poveikis sveikatai, remiantis naujausiais mokslo tyrimais. Sužinokite, kaip spermidino trūkumas gali paveikti senėjimą, ligų riziką ir gyvenimo trukmę.
ILGAAMŽIŠKUMO PAPILDAI
LongLifeStrategy™
12/22/20244 min skaitymo


Spermidinas ir autofagija. Spermidiną pirmą kartą atrado olandų mokslininka Antonijus Levenhukas 1678 m. Tai natūraliai pasitaikantis poliaminas, paplitęs gyvuose audiniuose. Jis svarbus ląstelių išlikimui ir jų funkcijų vyksmui. Spermidinas labiausiai žinomas dėl savo gebėjimo skatinti autofagiją. Autofagija išvalo iš mūsų ląstelių kenksmingus, toksiškus baltymus, nužudo bakterijas ir virusus. Nereikalingi dariniai perdirbami į naujas aminorūgštis, kurios yra esminės organizmo statybinės medžiagos. Vaizdžiai šį procesą galime įsivaizduoti taip: tvarkote namus ir nereikalingus daiktus išmetate į šiukšliadėžę. Šiuos daiktus perdirba šiukšlių perdirbimo įmonė ir sukuria naujas naudingas medžiagas. Tokiu būdu vykstantis apsivalymo procesas užtikrina ląstelių sveikatą ir kokybę. Už autofagijos mechanizmų atradimą Yoshinori Ohsumi, japonų ląstelių biologui, 2016 m. buvo skirta Nobelio fiziologijos ir medicinos premija. Autofagijos negalime nei įjungti, nei išjungti, bet galime paspartinti ar sulėtinti. Ar autofagija veiks tinkamai, priklauso nuo gyvenimo būdo ir mitybos. Autofagiją skatina kalorijų apribojimas, fizinis krūvis, o lėtina pasyvus gyvenimo būdas, didelis cukraus kiekis organizme ir kt. Spermidinas svarbus tuo, kad imituoja kalorijų trūkumą ir aktyvuoja autofagiją.


Spermidinas maiste. Spermidinas randamas daug kur: kviečių gemaluose, greipfrutuose, sojos produktuose, ankštiniuose augaluose, grūduose, žalioje arbatoje, brokoliuose, apelsinuose... Verta pažymėti, kad dauguma produktų, kurie sudaro sveikiausia laikoma Viduržemio jūros dietą, turi spermidino. Tai iš dalies paaiškina, kodėl šio regiono gyventojai gyvena ilgiau.
Žmonės, kurie su maistu negauna pakankamai spermidino, gali vartoti maisto papildus. Juose spermidino molekulė identiška natūraliai maiste esančiai molekulei.
Senėjimo prevencija ir ilgaamžiškumas. Spermidinas dėl savo gebėjimo sukelti autofagiją turi didelės įtakos senėjimo lėtinimui. Įrodyta, kad spermidino trūkumas susijęs su sumažėjusia gyvenimo trukme, lėtiniu stresu ir uždegimu. Taip pat nustatyta, kad spermidinas gali blokuoti baltymo mTOR aktyvumą, kuris slopina autofagiją. MTOR baltymo aktyvumas yra nepageidautinas ir yra ilgaamžiškumo priešas.
Senstant spermidino kiekis ir autofagijos lygis krenta, todėl ląstelės tampa labiau pažeidžiamos ir mažiau atsparios senėjimui. Paprastai tai pastebima kaip raumenų išsekimas, plaukų slinkimas, nukarusi oda ir raukšlės. Spermidino sumažėjmas taip pat yra susijęs su senatvinių ligų atsiradimu. Su žmonėms atlikti populiacijos tyrimai rodo, kad spermidino vartojimas yra susijęs su žmonių mirtingumo sumažėjimu nuo visų priežasčių (širdies ir kraujagyslių, onkologinių ligų ir kt.). Norintiems puoselėti savo ilgaamžiškumą vertėtų nuolat palaikyti tinkamą spermidino kiekį organizme - vartoti daug spermidino turinčių maisto produktų, maisto papildus.


Spermidinas ir fiziniai senėjimo požymiai. Įdomu tai, kad spermidinas taip pat gali padėti sumažinti ir fizinius senėjimo požymius. Vienus pirmųjų senėjimo ženklų galime pamatyti veide. Pykčio, rūpesčio ir kitos mimikos raukšlelės, suglebusi oda – neišvengiama senėjimo proceso dalis. Tyrimais nustatytas spermidino poveikis odos atjauninimui:
Padidina kolageno ir elastino gamybą. Senstančiose odos ląstelėse spermidinas padidina kolageno (COL1A1 ir COL3A1) ir elastino (ELN) genų ekspresiją, kurie yra būtini odos struktūrai ir elastingumui palaikyti.
Pagerina odos barjerinę funkciją. Spermidinas padidina lipidų sintezę senstančiose odos ląstelėse, o tai pagerina odos barjerinę funkciją ir drėkinimą.
Skatina ląstelių atsinaujinimą. Spermidinas sumažina senėjimo požymius senstančiose odos ląstelėse.
Apsaugo nuo UV spindulių sukelto odos senėjimo. Spermidinas padeda atkurti UV spindulių pažeistų odos ląstelių kolageno ir elastino ekspresiją.
Spermidinas ir plaukų augimas. Spermidinas tiesiogiai veikia žmogaus plaukų augimą, skatindamas plaukų stiebo pailgėjimą ir pailgindamas anageno fazę (plaukų augimo fazė). Tyrimai su žmogaus galvos odos plaukų folikulais parodė, kad spermidinas per 6 dienas 20% prailgina plaukų stiebo augimo ciklą.
Spermidino poveikis plaukų augimui taip pat yra susijęs su jo moduliuojančiu poveikiu žmogaus epitelio kamieninių ląstelių biologijai. Spermidinas padidina su epitelio kamieninėmis ląstelėmis susijusių keratinų K15 ir K19 ekspresiją. Tai patvirtina, kad norint palaikyti normalią plaukų folikulų funkciją, reikalinga pakankama poliaminų sintezė.




Kova su antsvoriu ir nutukimu. Nutukimas yra susijęs su sutrikusia žarnyno barjerine funkcija ir žarnyno mikrobiotos disbioze. Spermidinas, veikiantis kaip autofagijos induktorius, suteikia didelę naudą sergantiems su senėjimu susijusiomis ligomis ir medžiagų apykaitos sutrikimais. Spermidino papildai sukelia didelį svorio mažėjimą ir pagerina atsparumą insulinui. Šie poveikiai yra susiję su žarnyno barjerinės funkcijos sustiprinimu, kurį lemia autofagija. Be to, spermidinas sukelia reikšmingus mikrobiotos sudėties pokyčius ir apsaugo nuo nutukimo. Spermidinas taip pat padeda suintensyvėti termogenezei, kurios metu deginami kūno riebalai ir generuojama šiluma. Tyrimai rodo, kad spermidino sukelta autofagija ir termogenezė padeda optimizuoti kūno svorį ir yra veiksminga nutukimo terapija.
Apie mus
Sveiko senėjimo ir ilgaamžiškumo tinklapis.
Bioaktyvių papildų parduotuvė.
Jei turite klausimų, rašykite:
Nemokamas naujienlaiškis
Jei nepageidausite, bet kada galite atsisakyti
© 2024. All rights reserved.
Long Life Strategy
Rygos g. 13a, 05257 Vilnius, Lietuva
antiaging@longlifestrategy.lt